środa, 8 kwietnia 2015

Zawsze jest jakaś okazja, czyli festiwale i święta po brytyjsku

October Jones (za czytajniepytaj)



Największy komplement, jaki autor tekstu może otrzymać  od M.D., brzmi: „był na tyle krótki, że nie zdążyłem się znudzić”. Usłyszenie tego w trakcie pewnej przyjemnej podróży komunikacją miejską skłoniło mnie do refleksji dla kogo i po co an-pair powstało (i jak długie posty wypada publikować).

An-pair powstało dla ludzi passionately curious wszystkiego. Od kogoś, kto lubi się dowiadywać dla tych, którzy lubią wiedzieć. Sama znajduję się w obu grupach, z czego wynika prosty wniosek – ja tu jestem najważniejsza (ostrzeżenie o tym, że może być za długo i za nudno dla niektórych) i moje organizowanie sobie marzeń w rzeczywistość.



Moją rzeczywistością jest świętowanie. Wielkanoc, festiwal sztuki ulicznej, Dzień Wędkarza i w końcu przeglądy kina niezależnego – nie ma okazji obok której przeszłabym obojętnie  (świetny artykuł Weroniki Migdał „Świętując życie festiwalem”).
Moim marzeniem jest realioznawstwo brytyjskie w 365 dniach ćwiczeń. I wzięcie udziału w przynajmniej dwóch z poniżej przedstawionych eventów.

- w filozoficznym zamyśleniu
an-pair

PS. Czy łatwiej wyjechać czy wrócić?

23 styczeń - Burns Night
Wyobraźmy sobie, że w okolicach 24 grudnia każdego roku naród Polski dumny ze swojego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza spotyka się pod jego pomnikiem by uczcić jego pamięć wypiciem kieliszka wódki. Później przy tradycyjnej polskiej kiełbasie recytuje się fragmenty "Pana Tadeusza" i tańczy (być może nawet poloneza). Tak mniej więcej wygląda Burns Night, czyli święto poświęcone narodowemu poecie szkotów, Robertowi Burnsowi. Zamiast wódki mamy whiskey, a w przerwach haggis. No i nie czytamy skomplikowanych losów przywódców narodu tylko Selkirk Grace - pochwałę na cześć jedzenia i wznosimy toasty (w uporządkowanej kolejności).




środek lutego - festiwal wikingów w Yorku (Jorvik Viking Festival)
Największy festiwal Wikingów odbywa się w miejscu, które jako jedno z pierwszych zmagało się z najazdami wojowniczych plemion z północy. Miasto, które ostatecznie zostało podbite nazywano Jorvik - dzisiaj znane jako York.

17 marzec - Dzień św. Patryka
Każdy region ma swojego patrona, ale wspomnienie żadnego nie jest obchodzone tak hucznie. Święty Patryk, misjonarz, który w V wieku ewangelizował Irlandię, zdobył popularność na całym świecie. Także i w Polsce coraz częściej obchodzi się to święto (najczęściej poprzez wypicie irlandzkiego piwa). Pozostałe regiony Wielkiej Brytanii w ostatnich latach starają się bardziej wypromować swoich patronów.

Anglia - Św. Jerzy; wspomnienie 23 kwietnia
Szkocja - Św. Andrzej; wspomnienie 30 listopada
Walia - Św. Dawid; wspomnienie 1 marca



marzec -Shrove Tuesday/Pancake day - to coś pomiędzy polskim Tłustym Czwartkiem a "śledzikiem". W dzień przed Środą Popielcową kobiety z patelniami w rękach ścigają się na długość ok. 380m, a na ulicach odbywają się rozgrywki piłki nożnej według XII-wiecznych zasad...




maj - Spring Bank Holiday, Święto Wiosny
Państwowe święto wiosny, więc nie idzie się do pracy lub szkoły, aby podziwiać piękno natury. Albo pokibicować podczas Cooper's Hill Cheese-Rolling w Gloucester. Tam odbywa się wyścig na którym rywalizują sery oraz zawodnicy, którzy zbiegają za swoimi krążkami ze wzgórza. Konkurs uzyskał międzynarodowy status. W 2013r. jeden z wyścigów wygrał Japończyk.



21 czerwiec - Summer Solstice at Stonehenge - Druidzi witają świt w dniu przypadającym na środek lata w Stonehenge. W 2014r. oprócz paru druidów przybyło też 37.000 osób.





lipiec - trzeci tydzień - Swan Upping na Tamizie w Berkshire. Kurator Jej Królewskiej Mosci liczy łabędzie na Tamizie. Jest to tradycja sięgająca XIIw., kiedy to ogłoszono, że wszystkie łabędzie należą do króla. W tym dniu królową pozdrawia się słowami "Her Majesty The Queen, Seigneur of the Swans". Ptaki są badane i obrączkowane.

październik - Halloween

5 listopad - Bonfire Night/Guy Fawkes Night
W tym dniu wspomina się wydarzenia z 1605r., kiedy Guy Fawkes próbował wysadzić w powietrze Izbę Lordów. Do zamachu nie doszło, Fawkes został zatrzymany. Dzisiaj w ramach obchodów pali się jego kukłę, organizowane są pokazy sztucznych ogni. Tradycyjną potrawą są ziemniaki pieczone w ogniskach.





31 grudzień - Tar Barrels
Sięgający do czasów pogańskich zwyczaj witania Nowego Roku. Około północy mężczyźni idą przez miasto z płonącą smołą na głowach. W centrum miasta z tych ciekawych nakryć tworzy się ognisko przy presji krzyczącej publiczności "Be damned to he who throws last!"("Niech diabli tego, kto wrzuci ostatni")





źródła
http://gouk.about.com/
http://britishcouncil.org/
http://bbc.com/
http://timeanddate.com/
http://royal.gov.uk/
http://en.wikipedia.org/
http://pl.wikipedia.org/
http://www.jorvik-viking-festival.co.uk/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz