sobota, 30 maja 2015

The National Gallery

źródło
53 dni! Tak mało zostało do wyjazdu, a ja w ogóle nie jestem zorganizowana jeśli chodzi o elementarną dla mnie znajomość muzeów, tras i generalnie pojętego zwiedzania.

Przygotowywanie się do tej trudnej operacji logistycznej (ile jest miejsc w Londynie, które chcę odwiedzić!) rozpoczynam od internetowego penetrowania The National Gallery.

Pamiętacie ten kadr?

The National Gallery powinna się nazywać raczej The World Gallery. Dotyczy to właściwie większości brytyjskich muzeów. Poprzez kolonializm i podboje terenów leżących na każdym kontynencie, Anglicy niczym dzieci znajdujące zabawki, kolekcjonowali wszystko, co wpadło im w ręce. Ten gwałt na kulturach (dotyczy to w szczególności British Museum) jest rekompensowany darmowym zwiedzaniem . Nie wyobrażam sobie, bym w ciągu roku nie wykorzystała tej okazji.

źródło

Ukryjcie je w jaskiniach lub grotach, ale
żaden obraz nie opuści tej wyspy!
-
powiedział Winston Churchill, gdy zapytano go
o możliwość transportu malarstwa do Kanady
Ostrzeżenie o akapicie zawierającym krótką historię (można pominąć jeśli to boli). The National Gallery prezentujące ok. 2300 obrazów. Zaczęło się bankiera Johna Julius Angersteina i od jego zbiorów malarstwa włoskiego, holenderskiego, flamandzkiego i oczywiście angielskiego (swoją drogą ciekawe czemu żadne państwo nie kolekcjonowało polskiej sztuki), które Izba Gmin zakupiła je za £57,000. Malarze zgadzali się oddawać swoje obrazy pod warunkiem wystawiania ich w godziwych warunkach, a zdeterminowani dyrektorzy skupywali dzieła sztuki z całej Europy. W trakcie wojny zbiory ukrywano głównie w Walii.


The National Gallery otwarte jest codziennie od 10 do 18, a w piątki nawet do 21. Zwiedzanie wystaw stałych jest darmowe, na niektóre wystawy czasowe mogą obowiazywać bilety.

Ostatniego maja zakończy się wystawa czasowa "Inventing Impressionism", co jest moją osobistą porażką, bo impresjonizm to mój ulubiony nurt w sztuce. Ekspozycja stała z pewnością wystarczy na pierwsze zwiedzanie. W The National Gallery znajduje się prawie 20 dzieł Moneta, oprócz tego oczywiście Cezanne, Manet, Degas, Renoir, Turner... Nie spać, zwiedzać!

Top 3

#1 Sunflowers (1888), Vincent van Gogh

Nie ma chyba nikogo, kto nie rozpoznawałby tego obrazu. W zasadzie słysząc "słoneczniki" od razu kojarzymy je z obrazem Van Gogha. O co tak naprawdę chodzi z tymi całymi kwiatkami, dlaczego są tak ważne dla malarstwa i jaki mają związek z odcięciem sobie ucha przez artystę? Read and find out.


#2 wszystko co będzie, Claude Monet

 Zagadka dla spostrzegawczych: jaki budynek został przedstawiony na obrazie?
Budynek Parlamentu w Londynie.
Za to kocham impresjonizm.

#3 The Fighting Temeraire (1839), Joseph Mallord William Turner
Obraz, który znajduje się na pierwszym zdjęciu tego posta. To właśnie te dzieło kontemplował James Bond w Skyfall. W 2005r. słuchacze BBC4 wybrali go jako ich ulubiony, ale zapewne nie to było przyczyną połączenia go z fabułą filmu o brytyjskim agencie. Interpretacje obrazów są bardziej pomocne od instrukcji.



Zobaczyć na własne oczy albo online - strona galerii jest idealnie kompletna, zawiera dokładny spis wszystkich dzieł. Przejrzysta, prosta w obsłudze, zawiera wiele informacji dot. obrazów oraz historii placówki. Ponadto można skorzystać ze słownika pojęć związanych ze sztuką oraz przeczytać wiele artykułów, które ze zwykłego gapienia się na płótno pozwalają wniknąć w nie jak w zaskakującą przygodę.



To nie jedyna galeria sztuki, którą zamierzam odwiedzić w Londynie. Jestem ciekawa czy jeden dzień wystarczy na zobaczenie wszystkich skarbów, które są tam zaprezentowane. Dla zwiedzających przygotowano audio przewodniki w różnych wersjach: m.in. Essential Audio Tour, Sounds of the Gallery, Mannet to Picasso Tour.
źródło
Chciałabym zrobić sobie dokładnie takie samo zdjęcie, ale obawiam się, że każda próba zarejestrowania siebie z czy bez flesha zakończyła by się gwałtownym zakończeniem mojego zwiedzania i przyspieszoną trasą do wyjścia w towarzystwie ochroniarza.


- na progu marzeń
an-pair


Pozostałe źródła:
http://www.wikipedia.org/
http://www.nationalgallery.org.uk/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz